Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień
członkom Klubu Miłośników Syren i Warszaw od chwili zakończenia produkcji w dniu 30 czerwca 1983r, SYRENY - jedynego seryjnego samochodu osobowego będącego wytworem polskiej myśli technicznej.
W okresie od 20 marca 1957r do 30 czerwca 1983r wyprodukowano w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie i Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej łącznie 521311 egzemplarzy różnych modeli SYRENY.
Źródłem natchnienia dla twórców SYRENY - inżynierów i robotników była Uchwała z 2 maja 1953r Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz Prezydium Rządu następującej treści:
"Należy zbudować popularny, oszczędzający czas środek przewozu, przy wykonywaniu czynności służbowych i wypoczynku, przeznaczony dla racjonalizatorów, przodowników pracy, aktywistów, naukowców, przodujących przedstawicieli inteligencji"...
Nie sposób w tym miejscu nie zauważyć, że członkowie KMSiW jako użytkownicy SYREN w pełni spełniają, po tylu latach, kryteria określone w cytowanej Uchwale. Jednak mała ilość aktualnie jeżdżących po polskich drogach SYREN świadczy o tym jak niewielka ilość obywateli naszego kraju jest w stanie spełnić te kryteria...
Lata produkcji SYRENY zaowocowały stworzeniem napędzanych dwucylindrowym silnikiem modeli 100,101,102,103 oraz napędzanych trzycylindrowym silnikiem S-31 o pojemności 842 cm.3 i mocy 40 KM modeli 104, 105,105L, R-20, 105 BOSTO. SYRENY 102S i 103S tzw. "Folksdojcze" napędzane były enerdowskimi (!) silnikami od Wartburga 312.
W tym miejscu należy wspomnieć o SYRENIE 105 w której zrezygnowano ze spełniających rolę hamulców aerodynamicznych drzwi otwieranych "pod wiatr" na rzecz umieszczenia zamków drzwi na przednich słupkach nadwozia. Brak hamulców aerodynamicznych uzupełniono dwuobwodowym układem hamulcowym.
Wersja 105L (LUX) stworzona została dla osób, które nie były w stanie opanować obsługi biegów przy kolumnie kierownicy na rzecz lewarka zmiany biegów w podłodze oraz umieszczenie tam dźwigni hamulca pomocniczego.
Prócz modeli produkowanych seryjnie, zbudowano również szereg prototypów: SYRENA Mikrobus, SYRENA Sport, SYRENA Kombi, SYRENA 110, SYRENA Laminat, SYRENA 607.
Dowodem na doskonałość techniczną SYRENY był udział modeli 101, 102 i 103S w Rajdach Monte Carlo, oraz wyprawy członków Klubu Miłośników Syren i Warszaw z Nekli do Niemiec, Danii, Francji, Szkocji, Litwy, Łotwy, Austrii, Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi, o krajowych imprezach nie wspominając.
SYRENA - źródło skrajnych uczuć i opinii, nostalgii za czasem minionym, fascynacji prostotą konstrukcji a zarazem jej kapryśności, mimo zakończenia 40 lat temu jej produkcji, pozostanie nadal KRÓLOWĄ naszych dróg, nie tylko poboczy.
Sławomir Jarząb
KMSiW
Poniżej kilka zdjęć naszych Syrenek z różnych wyjazdów zagranicznych jak i krajowych