W dniu 24 marca 2014 roku obradowała Komisja Oświaty, Kultury i Porządku Publicznego. Termin ten wyprzedzał plan zbliżającej się sesji, aby radni zapoznali się i ustosunkowali do treści uchwał, które będą głosowane w najbliższy czwartek, czyli 27 marca br.
Podczas spotkania zostały omówione dwa zagadnienia, które są w planie komisji na ten rok. Dotyczyły one działalności Nekielskiego Ośrodka Kultury oraz sposobów wspierania wypoczynku dzieci i młodzieży w okresie ferii ze strony Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nekli.
Nekielski Ośrodek Kultury prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych. Są to zajęcia taneczne, muzyczne, wikliniarskie, decupage i powertex. Dobrze układa się współpraca z pozostałymi jednostkami organizacyjnymi gminy, a także działającymi stowarzyszeniami, kołami i klubami. Ośrodek działa w oparciu o opracowany kalendarz imprez, a poszczególne wydarzenia kulturalne cieszą się dużym powodzeniem i mają swoją renomę nawet poza terenem naszej gminy.
Uczniowie z naszego terenu mogą liczyć na wsparcie ze strony Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nekli w zakresie wypoczynku w okresie ferii. Dofinansowywane są kolonie w Dźwirzynie organizowane przez Stowarzyszenie „Promyk” z Marzenina i Kuratorium Oświaty z Poznania. Ponadto można składać wnioski o dofinansowania wycieczek, obozów i innych form wypoczynku. We współpracy z NOK planowane są zajęcia w okresie ferii w celu zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.
Pozostałe punkty porządku obrad wynikały z tematyki najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek 27 marca. Radni zapoznali się ze sprawozdaniami z działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nekli. Oba sprawozdania zostały zaopiniowane pozytywnie i jednogłośnie. Ponadto radni ustosunkowali się do kilku projektów uchwał w zakresie dożywiania w ramach programu „Pomoc Państwa w Zakresie Dożywiania „ na lata 2014-2020. Cały pakiet uchwał uzyskał pozytywną opinię całej komisji. Podobne akceptacje uzyskały pozostałe projekty uchwał, które dotyczyły przyjęcia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami, uchylenia uchwały z poprzedniej sesji, zbycia mienia komunalnego, przeniesienia własności na rzecz gminy oraz zmian w zakresie obwodów do głosowania i zmian w tegorocznym budżecie.
W wolnych głosach i wnioskach radni pytali o postęp w zakresie opracowania programu ochrony środowiska w aspekcie pozyskania środków zewnętrznych w celu wsparcia budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, usuwania piasku po zimowym utrzymaniu dróg (Kuszak). Radny Kozielski zwrócił uwagę na zniszczony znak w Targowej Górce i niezabezpieczoną skrzynkę energetyczną. Oboje zaś radni zwrócili uwagę na nieszczelne szamba na terenie gminy, które powodują wyciek fekalii do rowów i przyległych okolic.
Radny Nowak zgłaszał potrzebę naprawy przepustu wzdłuż drogi Gąsiorowo-Kokoszki oraz podzielił się uwagami na temat wyrównanej drogi.
Przewodniczący rady Adam Stefaniak przypomniał o obowiązku złożenia zeznań majątkowych, pomocy w organizacji „olimpiady przedszkolaków” oraz podzielił się uwagami dotyczącymi protokołu z ostatniej sesji.
Burmistrz Karol Balicki, który był obecny na posiedzeniu komisji, ustosunkował się do poruszanych zagadnień. Program w zakresie ochrony środowiska jest tworzony i w razie większego zainteresowania budową przydomowych oczyszczalni ścieków, należy w przyszłych budżetach zwiększyć środki, które będą współgrać z tym dokumentem.
Piasek z dróg i ulic będzie w najbliższym czasie usunięty, zaś obecne prace porządkowe odbywają się wzdłuż drogi powiatowej i trasie przemarszu w związku z imprezą planowaną na najbliższą niedzielę (nadanie nazwy ronda przy szkole). Przepust zostanie naprawiony, a mankamenty w związku z równaniem drogi usunięte. Nieszczelność szamb zdaniem burmistrza będzie poddana kontroli.
Przewodniczący komisji
Roman Kuszak