W dniu 18 stycznia 2017 na posiedzeniu zebrała się Komisja Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej, Pomocy Społecznej i Porządku Publicznego Rady Miejskiej Gminy Nekla.
Głównym tematem było zapoznanie się z propozycją zagospodarowania zespołu pałacowo – parkowego w Nekli.
Otwarcia posiedzenia dokonał przewodniczący komisji i powitał wszystkich zebranych W swoim wystąpieniu powiedział: „Jesteśmy miesiąc po referendum, w którym mieszkańcy naszej gminy jednoznacznie wypowiedzieli się na temat przynależności zespołu pałacowo-parkowego w Nekli. Zarówno przed tym wydarzeniem, jak i po jego zakończeniu odbyłem dziesiątki rozmów z mieszkańcami na ten temat. O ile mieszkańcy nie mają wątpliwości jakiemu celowi miałby służyć pałac, to nie mają skonkretyzowanego zagospodarowania budynku, gdzie mieścił się NOK. W większości twierdzą, że jest to ruina i niewiele warta. Zarówno przed referendum, jak i po jego zakończeniu nie spotkałem osoby, która by wskazywała na inne przeznaczenie pałacu, aniżeli na idealne miejsce na urząd gminy. Dziś odbywa się pierwsze spotkanie na temat zagospodarowania tego terenu i pewnie nie ostatnie. Posiedzenie komisji ma charakter niekonwencjonalny. Wszelkie wskazówki wynikające z tego posiedzenie będą zapewne dla władz naszej gminy cenne i posłużą optymalnemu zagospodarowaniu zespołu pałacowo-parkowego.”
Przewodniczący komisji przedstawił proponowany porządek obrad . Radny Tokłowicz wnioskował o powołanie komisji doraźnej w celu wypracowania sposobu zagospodarowania zespołu parkowo - pałacowego. Wniosek ten nie uzyskał akceptacji ze strony członków komisji.
Burmistrz w swoim wystąpieniu wraz z pokazem multimedialnym, dostępnym na stronie internetowej gminy, przedstawił koncepcje zagospodarowania zespołu pałacowo – parkowego w Nekli. Podkreślił że jest ona ogólna, a następnie zapoznał zebranych z obecnym stanem prawnym nieruchomości. Przewodniczący komisji powtórzył ponownie, że posiedzenie ma inny niż dotychczas charakter, w związku z powyższym głos w dyskusji może zabierać każdy z obecnych na posiedzeniu, ale prosił , aby wypowiedzi były jednorazowe i skupiające się na temacie posiedzenia. W dyskusji głos zabierali:
Dariusz Nikodem w kwestii wygospodarowania w pałacu pomieszczeń w pałacu na USC i salę ślubów oraz pytał o koncepcję zagospodarowania w przyszłości pomieszczeń zajmowanych przez MGOPS,
Paweł Tokłowicz – czy w koncepcji zagospodarowania pałacu jest także miejsce na poradnię lekarza rodzinnego, możliwości zagospodarowania parku, statusu prawnego mieszkań w parku oraz czy przewiduje się zmianę własności zapisania rezygnacji z odszkodowania za bezumowne korzystanie z obiektów?
Pani Mirecka zadała pytania kiedy nastąpi pierwsze zagospodarowanie, czy odbędzie się przetarg na projekt, jak zdobyć fundusze zewnętrzne i jaki jest program współpracy z organizacjami pożytku publicznego?
Pan Madaliński z kolei pytał o czas przygotowywania projektu, kontakty z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, własności w księdze wieczystej nieruchomości, wspólnego wypracowania możliwości zagospodarowania nieruchomości oraz udrożnienia kanału nekielskiego, a także w sprawie obniżenie wód w parku.
Pana Gumperta interesowały kwestie udziału mieszkańców i organizacji w wypracowywaniu najbardziej korzystnych form zagospodarowania nieruchomości.
Pani Sip mówiła o zagospodarowaniu parku w sensie edukacji przyrodniczej ( ścieżek edukacyjnych), edukacji matematycznej oraz rekreacji.
Pan Osypiuk poruszył kwestie współpracy ze społeczeństwem, zaangażowania społeczeństwa w zagospodarowaniu zespołu pałacowo-parkowego.
Odpowiadając na pytania i uwagi burmistrz podkreślił ponownie, że koncepcja zagospodarowania nieruchomości jest bardzo ogólna. Do tej pory nie mamy uregulowanego stanu prawnego, tzn. podpisanej umowy ze spadkobiercami. Pierwszym krokiem będzie projekt kompleksowy, branżowy budynku pałacu, dawnej siedziby NOK, parku przed pałacem wraz ze sceną zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Ponadto pilną sprawą jest regulacja stanu wód w parku. Musimy się nastawić na to, że jest to ścieżka wieloletniego remontu, realna i możliwa dla zachowania równowagi finansowej gminy. Ponadto zaznaczył, że takich spotkań będzie o wiele więcej. Następne, sensowne spotkanie możliwe jest po wakacjach, gdzie znany już będzie projekt techniczny. Ustosunkowując się do zadanych pytań odpowiedział:
- obecna sala ślubów została gruntownie wyremontowana, służy ponadto także jako sala zebrań, szkoleń pracowników, dużo ślubów odbywa się w plenerze, aczkolwiek w dalszej perspektywie można pomyśleć o sali ślubów w pałacu,
- pomieszczenia po MGOPS – mogą być wykorzystane jako dodatkowy lokal, albo sprzedaż
na mieszkanie,
- remont dotyczyć ma także przychodni,
- zagospodarowanie parku będzie możliwe dopiero po uregulowaniu wysokiego stanu wód,
- mieszkania jak dotychczas, nie jest możliwe wydzielenie działki i sprzedaż lokali (mieszkańcom przesłałem odpis pisma konserwatora zabytków),
- przetargu na projekt nie będzie, będą wysłane zapytania ofertowe do profesjonalnych, sprawdzonych firm,
- pozyskanie środków zewnętrznych przez pracowników urzędu, którzy mają wiedzę i osiągnięcia w tej dziedzinie,
- prace projektowe potrwają około 3 miesięcy, około miesiąca oczekiwać będziemy na pod-kłady geodezyjne,
- uważam, że za prędko wyrokować o tym, czy koncepcja była słuszna. Jeszcze wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość wypowiedzenia się w kwestii zagospodarowania.
Podsumowując dyskusję, przewodniczący zebraniu stwierdził, że jest to dopiero zalążek wszelkich działań wokół tego tematu.
Przewodniczący Komisji
Roman Kuszak