W dniu 19 marca, nekielscy Radni zebrali się w pełnym składzie, na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady, aby zaopiniować projekty uchwał głosowane podczas najbliższej sesji. Podczas spotkania wysłuchano rocznego sprawozdania z zakresu wspierania rodziny w 2017 roku oraz potrzeb związanych z realizacją zadania, a także sprawozdania z działalności Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nekli za 2017 rok. Referująca wyżej wymienione tematy pani Agnieszka Janaszak – Staszak, kierownik MOPS-u przedstawiła również projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych i ośrodkach wsparcia udzielających schronienia osobom bezdomnym, które ostatnie miejsce zamieszkania posiadały na terenie Miasta i Gminy Nekla. Radni po zgłoszeniu kilku niewielkich poprawek do treści uchwały, projekt zaopiniowali jednomyślnie pozytywnie. Jednomyślnie również Radni przyjęli bez szerszej dyskusji projekt uchwały w sprawie zbycia mienia komunalnego w Nekli – dz. nr 582/13 i 505/14, znajdujących się w okolicach ulicy Wierzbowej, oraz projekt uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy w miejscowości Targowa Górka. W trakcie omawiania projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Nekla wywiązała się szersza dyskusja, gdzie głos między innymi zabrała prezes stowarzyszenia Czysta Nekla pani Hanna Mamzer. Na pytania odpowiadał przedstawiający projekt pan Arkadiusz Pawlak, kierownik referatu gospodarki komunalnej. Po zakończeniu dyskusji w tym punkcie Radni pozytywnie zaopiniowali dokument, głosując 2 głosów za, przy 2 głosach wstrzymujących. Pan Pawlak przedstawił również przyjęty przez Radnych bez zastrzeżeń projekt uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu korzystania z terenu przy fontannie oraz z fontanny na terenie Gminy Nekla. W dalszej części posiedzenia Radni omówili projekt uchwały w sprawie włączenia Przedszkola „Miś Uszatek” w Nekli, ul. Poznańska 33, do Zespołu Szkół w Nekli, ul. Szczepańskiego 7. Po krótkiej dyskusji Radni projekt ocenili głosując 10 za, przy 4 głosach wstrzymujących. Następnie zebrani wysłuchali treści projektu uchwały w sprawie ustalenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz zasad odpłatności za pobyt dzieci w przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Nekla. Projekt ten Radni podobnie jak poprzednio przyjęli stosunkiem głosów 10 za, 4 wstrzymujące. W dalszej części posiedzenia Radni jednomyślnie bez większej dyskusji przyjęli projekty uchwał:
w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych i publicznych przedszkoli prowadzonych przez osobę prawną lub fizyczną, inną niż jednostka samorządu terytorialnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobierania oraz wykorzystywania, a także w sprawie dokonania zmian w uchwale budżetowej Gminy Nekla na rok 2018. Później Radni ocenili projekt uchwały w sprawie podziału Miasta i Gminy Nekla na okręgi wyborcze, określenia ich granic i numerów oraz ustalenia liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych. Zmianę tego podziału, wynikającego ze zmiany przepisów, Radni omówili na odrębnym spotkaniu, które miało miejsce 7 marca. Ustalony ówcześnie podział Miasta i Gminy Nekla na okręgi wyborcze Radni przyjęli pozytywnie większością głosów, w stosunku 8 za, 6 przeciw. W dalszej części obrad Radni zapoznali się z treścią uchwały w sprawie przekazania skargi Stowarzyszenia Ekologicznego Czysta Nekla na uchwałę
w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów produkcyjno – usługowych w Nekli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz o uchwały o analogicznej treści złożonej przez pana Marcina Kempińskiego. Projekty tych uchwał wywołały szeroko zakrojoną dyskusję, w której głos zabierali między innymi prezes stowarzyszenia Czysta Nekla, pani Hanna Mamzer, członkowie tego stowarzyszenia oraz pan Marcin Kempiński. Skarga dotyczyła przyjętej na „lutowej” sesji uchwały przyjmującej plan zagospodarowania przestrzennego terenów produkcyjno - usługowych w Nekli (okolice ulicy Gnieźnieńskiej), który zakładał możliwość wysokości pozostałych obiektów budowlanych nie większą niż 50 metrów. W trakcie omawiania treści tejże uchwały na wspólnym posiedzeniu komisji, Radni wprowadzili zmianę ograniczającą wysokość pozostałych obiektów budowlanych do 18m. Podczas sesji natomiast przyjęto jednogłośnie treść niezmienioną, gdyż jak poinformował ówcześnie referujący pan Marek Gibowski, zmiana taka spowoduje obowiązek przeprowadzenia całej procedury planistycznej od nowa. Po wysłuchaniu argumentów inicjatorów uchwał, burmistrz Karol Balicki zdeklarował się podjąć stosowne kroki w treść obowiązującej już uchwały wprowadzić postulowaną wartość 18 metrów. Poinformował, iż na sesji podjęta zostanie stosowna uchwała. W odpowiedzi na tą deklarację zarówno pani Mamzer, jak i pan Kempiński jednomyślnie stwierdzili, iż jeżeli wartość 50m zostanie zmniejszona do 18m, odstąpią od procedury złożenia skargo do WSA. W trakcie dyskusji nad tymi projektami dodatkowy wniosek złożył radny Maciej Handkiewicz, aby zamieścić jako załącznik do uchwały treść zdania odrębnego Klubu Radnych Niezależnych. Projekt uchwały Radni zaopiniowali pozytywnie większością głosów, tj. 10 za, 4 głosy wstrzymujące. Na koniec posiedzenia Radni zgłaszali sprawy bieżące dotyczące stanów dróg, czy też odbioru odpadów wielkogabarytowych. W punkcie tym głos zabrał również pan Jerzy Osypiuk reprezentujący Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Pan Osypiuk zwrócił uwagę na przeprowadzony niedawno konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadań zleconych. Odpowiedzi w tej materii udzielił burmistrz Balicki. W ten sposób tematy rozmów zostały wyczerpane i prowadzący zakończył obrady.
Sesja natomiast odbyła się 21 marca. Zgodnie z deklaracją burmistrza do porządku obrad wprowadzono uchwałę mającą na celu regulacje miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, której dotyczyły skargi do WSA. Radni w trakcie sesji głosowali zgodnie ze zdaniem wypracowanym podczas wspólnego posiedzenia komisji. Jedynie w trakcie podejmowania uchwał w sprawie skarg do WSA, radny Dariusz Raźny złożył wniosek formalny o usunięcie załącznika do uchwały tj. treści zdania odrębnego Klubu Radych Niezależnych, argumentując wniosek stosownymi zapisami. Wniosek ten Radni przyjęli większością głosów. Na koniec obrad głos zabrał reprezentujący przychodnię lekarza rodzinnego Amicor w Nekli, lekarz Adam Dopierała, przedstawiając szeroką informację z działalności przychodni oraz odpowiadając na pytania zebranych. Po tym wystąpieniu przewodniczący Czesław Kozielski zakończył posiedzenie.
Mateusz Kubiaczyk