W Zespole Szkół w Targowej Górce od ubiegłego roku szkolnego i w obecnym realizowany jest projekt edukacyjny „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Głównym celem tego projektu było wyrównanie szans edukacyjnych poprzez indywidualizację procesu kształcenia dzieci z klas I-III a w szczególności zapewnienie każdemu dziecku oferty edukacyjno -wychowawczo- profilaktycznej zgodnej z jego potrzebami i możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi, zwiększenie dostępności i podniesienie jakości wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, podniesienie jakości pomocy udzielonej przez szkołę rodzicom dzieci z klas I-III oraz zintensyfikowanie współpracy i zaangażowania rodziców w życie szkoły.
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć wspierających uczniów przeprowadzono wstępne rozpoznanie. W wyniku badań, analiz i wywiadów zdiagnozowane zostały poniższe problemy. Zaburzenia umiejętności szkolnych stwierdzono u 32% ogółu uczniów kl. I-III. Główne zaburzenia dotyczą umiejętności z zakresu j. polskiego i matematyki. Ponadto 46% dzieci ma problemy logopedyczne.
Kolejnym zaburzeniem są wady postawy ciała, które dotyczą 32% uczniów. Te wady to : płaskostopie, okrągłe plecy , nadwaga, skrzywienie kręgosłupa, wystające łopatki.
Dzieci z powyższymi problemami wymagają indywidualnego podejścia stąd potrzeba zorganizowania zajęć, które pozwoliły na zindywidualizowanie procesu nauczania.
Programem objęto 36 uczniów z klas I-III. Dla tej grupy dzieci zorganizowano zajęcia wyrównawcze, logopedyczne, gimnastykę korekcyjną , badmintona.
Na zajęciach wyrównawczych dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu ,w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji doskonalono analizę i syntezę słuchowo- wzrokową, orientację przestrzenną, wzbogacano słownictwo,doskonalono umiejętność pisania i czytania. By podnieść atrakcyjność tych zajęć stosowano różne metody i formy. Prace nad ortografią prowadzone były m.in.w multimedialnym programie „ Klik uczy ortografii”. Wykorzystanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej znacząco poprawiło koncentrację, uwagę, spostrzegawczość i komunikatywność uczestników projektu. Efektem zajęć jest przełamanie niechęci i rezygnacji przy pokonywaniu trudności i wzrost wiary we własne siły.
Zajęcia wyrównawcze dla dzieci z trudnościami matematycznymi miały na celu wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych, wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, wyrabianie własnej motywacji do pracy.
Na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych z uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych kształtowano umiejętność samodzielnego i logicznego myślenia. Podczas spotkań uczniowie poszerzali swoją wiedzę korzystając z różnych źródeł informacji i w drodze doświadczenia.
Nadal realizowane są dodatkowe zajęcia logopedyczne, które odbywają się w formie indywidualnej, w wyznaczonych godzinach pozalekcyjnych. Stanowią one uzupełnienie i intensyfikację dotychczasowej terapii logopedycznej poszczególnych uczniów. Podstawowym celem tych zajęć jest kształtowanie prawidłowej wymowy poprzez korygowanie zaburzeń. Dzięki funduszom pozyskanym z projektu szkoła doposażyła gabinet logopedyczny w cenne pomoce dydaktyczne, m.in. programy komputerowe, które pozwoliły na uatrakcyjnienie zajęć.
W ramach zajęć z gimnastyki korekcyjnej uczniowie pod okiem nauczyciela korygują swe wady postawy, stosując się do indywidualnych zaleceń. Na tych zajęciach wykorzystywany jest sprzęt i przybory będące na wyposażeniu szkoły a także zakupiony w ramach projektu( materace, maty, szarfy słupki plastikowe).
Uczniowie zakwalifikowani do gry w badmintona ćwiczyli trzy razy w tygodniu(również w soboty). Na treningach poznawali podstawy gry(uchwyt rakiety, poruszanie się po korcie, zagrywka, odbicie dolne i górne, przepisy gry i zachowania).Na zakończenie wzięli udział w turnieju towarzyskim badmintona w Dominowie, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności .
Realizacja w całości zadań projektu z pewnością przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych dzieci, poprawi jakość i efektywność oddziaływań terapeutycznych i edukacyjnych uczniów objętych wsparciem.
Irena Kierzkowska