Z roku 1419 pochodzi pierwsza oficjalna wzmianka o wsi Gierłatowo. Od tego też czasu możemy liczyć historię naszej wsi. W tym roku mogliśmy też świętować 600 lat istnienia Gierłatowa.
Z tej właśnie okazji w sobotę 20 lipca 2019 r. na placu rekreacyjnym w Gierłatowie odbył się festyn z okazji 600-lecia naszej wsi. Na placu pojawiło się wielu mieszkańców miejscowości oraz wielu gości. Wśród nich gości należy wymienić Pana Burmistrza Karola Balickiego, Panią Wiceburmistrz Annę Mizgajską oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Romana Kuszaka. Nasz festyn rozpoczęła Pani Sołtys Iwona Bączkowska, która w krótkim przemówieniu przypominała historię naszej wsi oraz przedstawiła główne działania lokalnej społeczności. Następnie Pan Burmistrz pogratulował mieszkańcom tak długiej historii i życzył kolejnych sukcesów. Podsumowaniem części oficjalnej było wręczenie przez Pana Burmistrza pamiątkowej plakiety z okazji 600-lecia Gierłatowa oraz wręczenie listu gratulacyjnego przez Panią Dyrektor NOK Aleksandrę Kujawę. Następnie Pani Sołtys wyróżniła najbardziej aktywnych mieszkańców naszej wsi wręczeniem pamiątkowych statuetek. Statuetki te trafiły do rąk:
Państwa Iwony i Jerzego Józwiaków,
Pani Krystyny Nowakowskiej,
Pana Henryka Kuchcińskiego,
Pana Tadeusza Brzezińskiego,
Pana Wojciecha Abramczuka.
Pani Sołtys uhonorowała też kwiatami oraz upominkami najstarsze mieszkanki naszej wsi – Panie Teresę Ciesielczyk, Elżbietę Kubiak, Stanisławę Kowalską oraz Marię Dopierałę.
Mieszkańcy Gierłatowa również postanowili uświetnić ten jubileusz i wręczyli Pani Sołtys podziękowania, w formie pamiątkowej statuetki, za wieloletnią pracę i wkład w rozwój wsi.
Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy naszego festynu mieli możliwość skorzystania z przygotowanego poczęstunku, zapoznania się z kroniką Gierłatowa oraz uczestniczenia w kolejnych atrakcjach przygotowanych przez Drużynę Książęcą Grodu Grzybowskiego, której to wojowie i białogłowy zaszczycili swoją obecnością nasz festyn. Obóz rozbity przez Drużynę umożliwiał uczestnikom zabawy poznanie wielu aspektów życia w czasach początków naszej wsi. W obozie można było zapoznać się z ubiorami i z uzbrojeniem, wysłuchać wielu ciekawych opowieści o życiu z tamtych czasów, poznać warsztaty rzemieślników – kowala, garncarza. Dzieci i dorośli mieli możliwość spróbowania umiejętności lepienia z gliny garnków oraz różnych innych przedmiotów oraz wykonania własnoręcznej biżuterii. Wojowie zaprezentowali swoje uzbrojenie oraz podstawy taktyki z tamtych czasów, a śmiałkowie mogli spróbować rozbić ich szyk bojowy. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć do ręki broń używaną przez wojów a nawet ubrać się w ich kolczugi. Można było postrzelać z tradycyjnego łuku lub powalczyć na miecze (na szczęście tylko z pianki). Członkowie Drużyny odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące tamtych czasów oraz nauczyli zasad i przeprowadzili kilka rozgrywek tradycyjnej skandynawskiej gry kubb. Zakończeniem festynu był teatr ognia zaprezentowany przez członków Drużyny już po zachodzie słońca.
Cieszymy się z tak licznego udziału mieszkańców Gierłatowa oraz gości w jubileuszu naszej wsi, mając nadzieję, iż w przygotowanym przez nas programie każdy znalazł coś interesującego dla siebie. W imieniu Pani Sołtys i Rady Sołeckiej dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację festynu, stworzenie kroniki Gierłatowa oraz przygotowanie placu sołeckiego. Dziękujemy również Drużenie Książecej Grodu Grzybowskiego za przybliżenie nam czasów początków naszej wsi.
Rada Sołecka wsi Gierłatowo