Nekla - turystyka.nekla.eu

plomien_01.jpg ba74e459d903ff7228ac455de4041208
Wywiad z Mateuszem Jackowskim – trenerem w GKS „Płomień” Nekla
2011-06-08 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię

1. Jak dużą drużynę trenujesz i w jakim przedziale wiekowym?
 
Obecnie „Płomień” posiada dwie drużyny młodzieżowe, z którymi pracuję – chłopców z rocznika 1992 i młodszych, którzy uczestniczą w rozgrywkach Konińskiego Związku Piłki Nożnej w klasie „Junior Starszy”. Druga grupa to dopiero co utworzona i trenująca od miesiąca drużyna, składająca się z chłopców z rocznika 1999 i młodszych. Planujemy zgłosić ich do rozgrywek w sierpniu tego roku do klasy „Młodzik”.
 
 2. Czego oczekujesz od swoich podopiecznych?
 
Najważniejszą rzeczą jest chęć do pracy młodych sportowców, to w dzisiejszych czasach jest bazą do wszystkiego. Umiejętności przychodzą z czasem, nikt nie rodzi się mistrzem od razu. Jeżeli jednak widać, że młody człowiek chce doskonalić swoje umiejętności i będzie robił to z pełnym zaangażowaniem, to prędzej czy później efekty przychodzą same.
 
 
3. Najważniejsze cechy dobrego zawodnika to…
 
…koncentracja, zarówno na treningu jak i na meczu. To podstawowa cecha, którą powinien przyswoić sobie każdy piłkarz. Tylko dzięki nabyciu tej umiejętności jest szansa, że młody człowiek zostanie piłkarzem. Jednak nie każdy nieźle zapowiadający się młody zawodnik zostaje dobrym piłkarzem. Aby do tego doszło, musi być spełnionych wiele warunków. Jest to kombinacja cech, na które nie mamy wpływu oraz takich, które możemy spełnić i wytrenować. Te, które możemy wykształcić na zajęciach to przede wszystkim cechy motoryczne oraz mentalne.
 
4. Co chciałbyś osiągnąć i jakie są twoje plany ?
 
Chciałbym, żeby już nawet w niedalekiej przyszłości, w naszym klubie było miejsce na więcej drużyn młodzieżowych. To jest główny warunek, żeby w Nekli grali tylko i wyłącznie piłkarze z naszego miasta. Jest na to obecnie naprawdę duża szansa, ponieważ mamy już przecież dzięki programowi „Nekla na start” wykształconą młodą kadrę instruktorską. Uważam, że trzeba jak najszybciej dać im szansę i stworzyć warunki do pracy.
 
5. Jakie masz doświadczenie w pracy z młodzieżą?
 
Moją przygodę z piłką młodzieżową rozpocząłem na studiach, odbywając dwa półroczne staże w poznańskich klubach: w „Warcie” i w „Lechu”. Od zakończenia studiów na poznańskim AWF-ie pracuję w Nekli z drużynami młodzieżowymi „Płomienia”. Wcześniej jeszcze gdy mieszkałem w Poznaniu pracowałem przez rok z grupą juniorów w KS Poznaniak Poznań. 
 
6. Rozwój Płomienia – co, jak, kiedy?
 
To pytanie powinno być skierowane raczej do zarządu klubu, a pewnie i do włodarzy gminy. Jak już mówiłem marzy mi się rozwój piłki młodzieżowej w Nekli, wykształcenie pewnej formy etapizacji szkolenia młodych piłkarzy w naszym klubie. Jednak na to potrzebne są przede wszystkim środki…

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię